W Collegium Novum przygotowaliśmy dla Was 3 formy kursu przygotowującego do matury 2025 pod kątem poziomu i indywidualnych potrzeb, które są dostosowane do dalszych planów edukacyjnych:
pobieranie materiałów do nauki,
kontakt z wykładowcą,
sprawdzanie swoich ocen i sprawdzanie,
co jest zadane jako praca domowa
nagrania wykładów
PRÓBNA MATURA
Zewnętrzna matura próbna
4 godziny lekcyjne
PRACA WŁASNA
+ ze Skryptem w postaci elektronicznej
30 godzin lekcyjnych
+ z Zestawami Zadań Testowych
w postaci elektronicznej:
25 godzin lekcyjnych
NAGRANIA WYKŁADÓW
możliwość wykupienia dodatkowego dostępu do 40 godzin zarejestrowanych wykładów wybranego przedmiotu
KTO ZYSKA NAJWIĘCEJ NA KURSIE MATURALNYM MATEMATYKI W COLLEGIUM NOVUM:
Maturzyści przystępujący do egzaminu dojrzałości w roku 2025, którzy w procesie rekrutacyjnym na kierunki ścisłe są zobowiązani do uzyskania wysokiego wyniku matury z matematyki na poziomie rozszerzonym;
Maturzyści przystępujący do egzaminu dojrzałości w roku 2026 (trzecioklasiści).
Maturzyści z lat ubiegłych, którzy pragną poprawić swoje wyniki maturalne.
Ponadto kurs maturalny przygotowujący do egzaminu z matematyki w warszawskim Collegium Novum jest:
dla każdego, kto chce uporządkować lub poszerzyć wiedzę z zakresu wymagań maturalnych obowiązujących na egzaminie z matematytki, a także zdobyć lub utrwalić umiejetności praktyczne podlegające ocenie na egzaminie,
dla osób gotowych w mobilizującym do nauki gronie kolegów i koleżanek podnosić swoje umiejętności,
dla tych, którzy w sposób systematyczny i bez presji czasu chcą przygotować się do egzaminu.
O KURSIE
Organizatorem kursu jest Collegium Novum – Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego wpisana do rejestru placówek oświatowych pod numerem 1241K.
Nasze biuro rekrutacyjne mieści się przy ulicy Polnej 10/14 lok. 6 w Warszawie. Zajęcia, od jesieni 2024 roku (w związku z rozwojem placówki), odbywają się w nowym miejscu – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego przy ulicy Polnej 5 w Warszawie.
Tworząc program maturalnego kursu matematyki PR na rok 2025, uwzględniliśmy zmiany w podstawie programowej dotyczące nauczania matematyki w szkole ponadpodstawowej oraz wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do wymagań egzaminacyjnych, kryteriów oceniania oraz konstrukcji nowych arkuszy maturalnych.
Na kurs przeznaczone są 183 godziny lekcyjne.
Składniki kursu:
Zajęcia z wykładowcą (wykład + ćwiczenia): 27 spotkań po 4 godziny = 108 godzin lekcyjnych.
Konsultacje/repetytoria z wykładowcą: 12 godzin lekcyjnych.
Praca własna ze skryptem w postaci elektronicznej: 30 godzin lekcyjnych.
Praca własna z Zestawami zadań testowych w postaci elektronicznej: 25 godzin lekcyjnych.
Jednorazowe Warsztaty Umiejętności: 4 godziny lekcyjne.
Zewnętrzna matura próbna: 4 godziny lekcyjne.
Łącznie: 124 godziny zajęć z wykładowcą w szkole, prawie 70 godzin pracy własnej na wskazanych autorskich materiałach Collegium Novum, 4 godziny warsztatów oraz
4-godzinna matura próbna (zgodna z wytycznymi CKE).
Nasz kurs matematyki na poziomie rozszerzonym w warszawskim Collegium Novum to dobry wybór dla tych, którzy chcą zdać egzamin maturalny, osiągając jak najwyższy wynik. To także świetna propozycja dla tych, którzy obawiają się, że zwykłe korepetycje z matematyki na poziomie rozszerzonym mogą im nie wystarczyć.
MATERIAŁY
Wszystkie poniżej wymienione materiały są wliczone w cenę kursu.
Materiały drukowane – kursant otrzymuje zestawy zadań wraz z kluczem odpowiedzi. Materiał ten zawiera w sobie również zadania do prac domowych.
Skrypt – to dokument w postaci elektronicznej przypisany do danych zajęć, przeznaczony do pracy własnej. Zawiera zagadnienia teoretyczne (definicje, twierdzenia, wzory), liczne przykłady rozwiązań typowych zadań maturalnych oraz rozwiązania niektórych zadań maturalnych wraz z komentarzem „czego oczekuje egzaminator”.
Zestawy Zadań Testowych – to kolejne dokumenty w postaci elektronicznej przypisane do danego wykładu, przeznaczone do pracy własnej. Zawierają one kilkanaście/kilkadziesiąt zadań testowych wraz z kluczem odpowiedzi.
Tablice Wzorów – udostępnianie w formie zarówno elektronicznej w Dzienniczku, jak również w postaci papierowej na wykładach.
CO ZYSKUJESZ
dobrze przygotujesz się do egzaminu maturalnego, co da Ci poczucie pewności i bezpieczeństwa na egzaminie,
dokładnie powtórzysz i utrwalisz wiedzę obejmującą cztery lata nauki w szkole średniej pod kątem egzaminu,
uzupełnisz zaległości i braki w edukacji oraz poszerzysz i usystematyzujesz wiadomości z danego zakresu wymagań egzaminacyjnych,
przygotujesz się do matury z przedmiotów (i poziomów), których nie realizowałeś/nie realizowałaś w szkole (np. w ostatniej klasie),
wysoki poziom nauczania oraz kompetentni nauczyciele zmobilizują Cię do nauki oraz dadzą Ci gwarancję dobrego przygotowania do matury,
sporządzisz dokładne notatki i otrzymasz materiały ćwiczeniowe i powtórzeniowe,
będziesz się uczyć w przyjaznej i miłej atmosferze. Nie robimy drugiej szkoły, traktujemy Was jak ludzi dorosłych, którzy wiedzą, po co do nas przyszli:).
DODATKOWO OTRZYMUJESZ
indywidualne konsultacje z wykładowcą przed lub po zajęciach (bez konieczności zapisywania się);
regularne sprawdziany pokazujące postępy w nauce;
wystarczającą do przygotowania liczbę arkuszy maturalnych – rozwiążemy ponad 20 arkuszy maturalnych (będą one w „rozdrobnionej” formie, pogrupowane w tematyczne sekcje maturalne);
możliwość wykupienia dodatkowego kursu Ostatni Trening (w styczniu), podczas którego rozwiążemy około 10 dodatkowych arkuszy maturalnych;
dostęp do elektronicznego Dzienniczka, który umożliwia pobieranie materiałów do nauki, kontakt z wykładowcą, sprawdzanie swoich ocen oraz tego, co jest zadane jako praca domowa;
nowoczesną formę edukacji opartą m.in. na prezentacjach multimedialnych;
regularnie sprawdzane prace domowe;
zestawy do samodzielnej nauki;
możliwość odpracowania zajęć w przypadku nieobecności.
NOWOŚĆ: NAGRANIA WYKŁADÓW Z MATEMATYKI ROZSZERZONEJ
Od roku szkolnego 2024/2025 wprowadzamy możliwość dokupienia do regularnego kursu dodatkowych wykładów online w wymiarze 40 godzin. Wykłady zawierają cały materiał przedmiotu i nie jest to powtórzenie / nagranie zajęć, tylko zupełnie oddzielny materiał. Wykłady dodajemy sukcesywnie raz w tygodniu. Możesz z nich skorzystać w dowolnym, dogodnym dla Ciebie terminie i tyle razy ile masz potrzebę.
KOMENTARZE DO MATURY Z MATEMATYKI ROZSZERZENIE
W środę 15 maja odbyła się matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Tegoroczny egzamin okazał się nieco trudniejszy od tego z ubiegłego roku. Uczniowie napotkali w arkuszu zarówno zadania typowe, jak i zadania mniej standardowe, których rozwiązanie wymagało większego wysiłku intelektualnego.
W arkuszu maturalnym znalazło się trzynaście zadań, za które jak zwykle można było zdobyć łącznie pięćdziesiąt punktów. Oczywiście wszystkie zadania były zadaniami otwartymi. Zgodnie z tradycją jednym z zadań było zadanie na dowodzenie, związane z geometrią. Było ono stosunkowo trudne, a wymagało użycia twierdzenia sinusów oraz twierdzenia cosinusów. Inne zadanie na dowodzenie – dowód algebraiczny – w tym roku dotyczyło logarytmów i raczej nie powinno sprawić maturzystom większych kłopotów. Podobnie jak w poprzednich latach, jednym z zadań było równanie trygonometryczne, które w tym roku było nieco trudniejsze niż w 2023 roku. Oczywiście nie zabrakło zadania z parametrem. W tym roku dotyczyło ono równania kwadratowego, przy czym rozwiązując je należało uporać się z pewną nierównością wielomianową. Do nietrudnych zadań należy zaliczyć zadanie dotyczące schematu Bernoulliego, jednak pewnym problemem mógł być wynik tego zadania, który należało podać w przybliżeniu do części tysięcznych, przez co maturzyści musieli – posługując się kalkulatorem prostym – obliczyć dziewiątą potęgę pewnego ułamka. Inne standardowe zadania, to zadanie czwarte, w którym należało wyznaczyć równanie stycznej do wykresu funkcji, zadanie szóste, dotyczące kombinatoryki oraz zadanie siódme, dotyczące ciągów. Do zadań trudnych na pewno należy zaliczyć zadanie dziewiąte, w którym uczniowie musieli obliczyć pole pewnego trójkąta i pole pewnego czworokąta. Zadanie to należy chyba uznać za najtrudniejsze w całym arkuszu. Nie zabrakło zadania z geometrii analitycznej, które było łatwiejsze od zadania z tego działu z ubiegłorocznego arkusza. Ostatnie zadanie było zadaniem optymalizacyjnym. W tym zadaniu abiturienci napotkali dość nietypową sytuację, gdyż badana przez nich funkcja nie posiadała ekstremum lokalnego i osiągała wartość najmniejszą na końcu przedziału, który był jej dziedziną.
Poziom trudności egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym był nieco wyższy, niż rok temu. Część zadań była nietypowa, ale nawet w tych standardowych uczniowie napotykali trudności, między innymi natury rachunkowej. Uczestnicy naszego kursu z pewnością zauważyli, że wiele zadań z tegorocznej matury ma swój odpowiednik w materiałach, sprawdzianach lub maturach próbnych przygotowanych przez naszych wykładowców. Poniżej prezentujemy kilka wybranych przykładów zadań z tegorocznej matury i ich odpowiedników z materiałów naszego kursu.
Nauczyciel matematyki Collegium Novum Adam Naszydłowski